V tomto receptu Vám představím italský recept na Játrové paté. Je velmi známé také pod originálním francouzským názvem Pâté de foie gras. Zatímco ve Francii se používají játra kachní nebo husí, v Itálii se kvůli nižšímu výskytu chovu kachen a hus nejčastěji používají játra kuřecí, telecí nebo vepřová.
Můj recept na játrové paté je inspirován tradičním umbrijským postupem a receptem babičky mého manžela, které tímto velmi děkuji. Recept na její játrové paté je o něco jednodušší, než ten, který Vám zde představuji, jelikož ona používá směs kuřecích jater (il fegato), brzlíku (le rigaglie) a předžaludku (il maghetto). Chuť těchto ingrediencí se od chuti samotných jater liší, a proto jsem svůj recept upravila o takové (v ČR dostupné) ingredience, abych se co nejvíce přiblížila tomu výbornému játrovému paté, které znám z Umbrie, regionu, jehož kuchyně je vyhlášená po celé Itálii jako jedna z nejlepších. Játrové paté v této podobě jsme si oblíbili, a proto Vám chci umožnit vyzkoušet jej také. Zpestříte svou večeři nebo vytvoříte skvělý předkrm, pokud Játrové paté namažete na plátky opečeného chleba (italsky i crostini).
Prvním předpokladem pro správnou přípravu je nákup kvalitních, zdravých a certifikovaných jater (mohou být kuřecí nebo lépe telecí). Játra je třeba také dobře očistit, jak popisuji v postupu níže.
Konzumace jater je vhodná pro všechny zdravé osoby bez ohledu na věk, těhotným ženám je lze doporučit také kvůli velkému množství železa. Játra obsahují mnoho bílkovin, vitamínů (vitamín C, vitamíny skupiny B, kyselinu listovou apod.) a minerálních látek (železo, měď, selen a molibden), z nichž se však varem ničí vitamín C a kyselina listová). Nevýhodou jater, jakožto potraviny, je vysoký obsah cholesterolu, z čehož vyplývá nutnost řídit se pravidlem všeho s mírou a nároky vlastního organizmu.
Hotové Játrové paté smí být skladováno v lednici v hermeticky uzavřené dóze 2 – 3 dny.
The post Játrové paté appeared first on www.buonissimo.cz.